Organizatorzy

 

 

 

 

Patroni

Wszystkie wydarzenia

PIĄTEK | SOBOTA | NIEDZIELA

zaktualizowano dnia: 11 listopada 2017

Piątek, 10 listopada

10.00–11.00 LITERA i SŁOWO

Warsztaty typograficzno-literackie (warsztaty prowadzone dla grup, zapisy: metodyka@mbp.katowice.pl)


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: stoisko 90
10.00–12.00 Andrzej Gowarzewski

autograf od autora Andrzeja Gowarzewskiego


Organizator: GIA - Encyklopedia FUJI
Miejsce: stoisko 98
10.00–16.00 Paweł Jaroński

Jaroński na Śląskich Targach Książki

Spotkaj się z rysownikiem z Bydgoszczy, autorem „Jaronizmów” - rysowanych gier słownych.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: stoisko 90
10.00–18.00 Jerzy Buczyński

Gościem Wydawnictwa VECTRA.


Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 18
10.15–11.00 Mały Książę i Królewna Śnieżka przyjeżdżają do Polski - warsztaty

Warsztaty o tłumaczeniu imion własnych w literaturze dziecięcej, dzięki którym dzieci poznają różnicę między tłumaczeniem dosłownym a niedosłownym, dowiedzą się, jakie związane z tym dylematy i problemy spotyka tłumacz w swojej pracy.

Zajęcia poprowadzi Elżbieta Janota tłumaczka prozy, literatury dziecięcej i młodzieżowej z jęz. angielskiego i francuskiego.

Na warsztaty zaprasza Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Zajęcia dla dzieci w wieku 10-11 lat.


Organizator: organizatorzy Śląskich Targów Książki
Miejsce: Forum 2
10.15–11.00 Warsztaty z ilustrowania bajek

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do12 lat (grupa uczestników  do 15 osób). W trakcie warsztatów odczytany zostanie fragment wybranej bajki. Każdy z uczestników otrzyma go w wydrukowanej formie (do wyboru: różna czcionka, format oraz papier). Zadaniem dzieci będzie stworzenie do w/w tekstu ilustracji, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów m.in. kredek, pisaków, bibuły, papieru samoprzylepnego etc.


Organizator: Fundacja Miasto Słów
Miejsce: Forum 1
10.15–11.00 Dariusz Rekosz

Magia Słowa

Dlaczego przekleństwa są archaizmami? Czym różni się cyfra od liczby? Jaki jest związek wody z liczbą Pi? No i jak trafić szóstkę w Lotto? Na te i na wiele innych pytań, znajdziecie odpowiedź w czasie brawurowego spotkania zatytułowanego Magia Słowa, w którym dane Wam będzie również spróbować… algorytmu. Dobra zabawa – GWARANTOWANA.


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: Scena główna
11.00–12.00 Mały Książę i Królewna Śnieżka przyjeżdżają do Polski - warsztaty

Warsztaty o tłumaczeniu imion własnych w literaturze dziecięcej, dzięki którym dzieci poznają różnicę między tłumaczeniem dosłownym a niedosłownym, dowiedzą się, jakie związane z tym dylematy i problemy spotyka tłumacz w swojej pracy.

Zajęcia poprowadzi Elżbieta Janota tłumaczka prozy, literatury dziecięcej i młodzieżowej z jęz. angielskiego i francuskiego.

Na warsztaty zaprasza Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Zajęcia dla dzieci w wieku 10-11 lat.


Organizator: organizatorzy Śląskich Targów Książki
Miejsce: Forum 2
11.00–12.00 Christopher Niedenthal

Fotoreporter czy artysta?

Jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Współpracował m.in. z takimi magazynami, jak "Newsweek", "Time", "Der Spiegel", "Geo" i "Forbes". Otrzymał nagrodę World Press Photo i został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.


Organizator: BOSZ
Miejsce: Scena główna
11.00–12.00 Michał Zawadka

Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach gdy wszyscy dookoła mają wywalone

Przyjdź, spotkaj się z Michałem Zawadką i sprawdź co sprawiło, że już kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi zmieniło swoje życie na sukces. 


Organizator: Mind & Dream
Miejsce: Forum 1
11.00–17.00 Ostry Dyżur Literacki

Happening promujący czytelnictwo – eksperci i autorzy w kitlach w „gabinecie lekarskim" udzielają dzieciom porad dotyczących wyboru lektur. Badamy czytelnicze gusta i wypisujemy recepty


Organizator: Grupa CzasDzieci.pl Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 77
11.00–17.00 Wymiana książek

Już po raz trzeci na Śląskich Targach Książki organizujemy W Y M I A N Ę   K S I Ą Ż K O W Ą! W wielkim skrócie – chodzi o to, by każdy mógł wymienić książkę na inną, która także poszukuje nowego domu. Najważniejszą zasadą wymiany jest: ile przynosisz, tyle wynosisz, czyli jeśli przyniesiesz na wymianę jedną książkę, możesz ją wymienić na inną, jedną powieść w tej samej kategorii. Ponadto, jeśli na wymianie nie trafią się pozycje, które Cię interesują, nie musisz oddawać swojej książki. Wymieniamy tylko beletrystykę.


Organizator: Śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: stoisko 6
12.00–13.00 Andrzej Zaucha Song Book

Monografia jest hołdem dla wybitnego wokalisty muzyki „popularnej”. Użycie tego terminu w kontekście języka artystycznego, jakim posługiwał się Zaucha jest jak najbardziej trafne, gdyż od zawsze wymykał się on wszelkim stylistycznym ramom. Dzięki temu otrzymujemy dziś zbiór piosenek pod postacią zapisu nutowego, który obejmuje swoim zasięgiem bardzo różne od siebie muzyczne gatunki oraz style. W trzech prezentowanych tomach zostało zgromadzonych 240 premierowych tytułów, po raz pierwszy zaśpiewanych przez artystę...

Opracował Janusz Szrom - muzyk, pedagog, wykładowca akademicki, Jazzowy Wokalista Roku wg. plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” w latach 2009-2014. Udekorowany Medalem Gloria Artis za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Dwa z jego albumów osiągnęły status złotej płyty: „Straszni Panowie trzej” oraz „Pogadaj ze mną”.


Organizator: Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Miejsce: Forum 1
12.00–13.00 Jak podróżujemy współcześnie? Książki, wystawy, Internet, mapy…

Organizatorami spotkania są Muzeum Śląskie w Katowicach i Biblioteka Śląska w Katowicach (Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej). 

To co łączy obie instytucje to m.in. osoba Alfreda Szklarskiego - autora popularnych książek dla młodzieży o przygodach Tomka Wilmowskiego. 

Gośćmi wydarzenia są: Bożena Szklarska, Ewa Kokot, Sławomir Brzoska

Prowadzenie: Adam Pisarek


Organizator: Muzeum Śląskie w Katowicach i Biblioteka Śląska w Katowicach (Dom Oświatowy)
Miejsce: stoisko 84
12.00–13.00 Christopher Niedenthal

Chris Niedenthal podpisuje albumy "Chris Niedenthal 1989. Rok nadziei" i "Chris Niedenthal. Wybrane fotografie.1973-1989"


Organizator: BOSZ
Miejsce: stoisko 82
12.00–13.00 Artur Pacuła

„Gdzie jest skrzynia z karabinami?” – jesteście ciekawi? Przyjdźcie na spotkanie. Na pytanie odpowie autor powieści dla młodzieży pod tym właśnie tytułem,  Artur Pacuła, laureat konkursu na Najbardziej Samochodzikową Książkę 2015 roku. „Gdzie jest skrzynia z karabinami?” to kontynuacja przygód grupy przyjaciół znanych z książki: „Gdzie jest korona cara”.


Organizator: Grupa CzasDzieci.pl Sp. z o.o.
Miejsce: Forum 2
12.00–13.00 Romek Pawlak

Spotkanie na stoisku

Romek Pawlak będzie podpisywał książki Dziewczyna z lustra, Klątwa Ezechiela, Piotrek, Ulpik i tajemnica komputera, Czaruś, pies z charakterem.


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 59
12.00–13.00 Michał Rusinek

Michał Rusinek podpisuje swoją książkę "Pypcie na języku".


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 56
12.00–13.30 Michał Zawadka

Michał Zawadka podpisuje serię z zakresu rozwoju osobistego dla młodzieży "Chcę być kimś! czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone"


Organizator: Mind & Dream
Miejsce: stoisko 72
13.00 Uroczyste otwarcie 3. Śląskich Targów Książki
Organizator: organizatorzy Śląskich Targów Książki
Miejsce: Scena główna
13.00–14.00 Czytanie bajek

Fundacja Miasto Słów zaprasza do udziału w rodzinnym czytaniu bajek. Zapraszamy rodziców wraz ze swoimi dziećmi do posłuchania bajek, które czytać będą wolontariusze Fundacji. Czytamy bajki wydawnictwa „Bajkopis”.


Organizator: Fundacja Miasto Słów, CzasDzieci.pl
Miejsce: Forum 2
13.00–14.00 Beata Ostrowicka

Spotkanie z Beatą Ostrowicką (dla klas I-III)

Beata Ostrowicka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień literackich, opowie dzieciom o swojej najnowszej książce „Podarunek królowej Jadwigi” – skąd w Krakowie na jednej ze ścian kościoła karmelitów wziął się kamień z napisem „Stopka królowej Jadwigi” i za co poddani kochali młodą królową.
Po spotkaniu dzieci będą mogły udać się na stoisko Wydawnictwa Literatura i zdobyć autograf pisarki.


Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: Forum 1
14.00 Bookworms! O czytaniu książek w XXI wieku

Spotkanie dla młodzieży szkolnej (szkoła podstawowa) dotyczące literatury. Patryk Obarski prowadzący spotkanie poruszy tematy związane m.in. z tym, czy w XXI wieku czytanie nadal może być modne, a także czy warto czytać książki i opowiadania w sieci i za pomocą aplikacji mobilnych typu Wattpad.


Organizator: Śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: Scena główna
14.00–14.30 dr hab. Eugenia Rostańska

Edukacja dziecka. Różnorodność perspektyw i działań

W trakcie niniejszego spotkania zostanie Państwu przedstawiona różnorodność zagadnień związanych z edukacją dziecka we współczesnej dydaktyce. Odnosi się ona do obszarów edukacji związanych bezpośrednio z metodyką i jej odmianami, do ogólnych zasad kształcenia dziecka, przygotowania nauczycieli, ich umiejętności m.in. diagnozy, oddziaływania środowiska w jego aspekcie rodzinnym, kulturowym i globalnym. Wskazuje się na konieczność zmiany myślenia o edukacji dziecka i jej prowadzeniu biorąc pod uwagę przemiany w pedagogice dziecka, pedagogice ogólnej i w świecie nauki. Wszelkie publikacje autorstwa Eugenii Rostańskiej stają się pretekstem do podjęcia dalszej dyskusji nad koniecznością zmian w dydaktyce dziecka. Stanowią również interesujący materiał poznawczy dla osób zainteresowanych pracą i edukacją dzieci, w tym nauczycieli, badaczy, władz oświatowych, rodziców i opiekunów dzieci.    


Organizator: Wydawnictwo Naukowe Wyzszej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Miejsce: stoisko 30
14.00–15.00 Co robią tłumacze? - warsztaty translatorskie

W trakcie warsztatów opowiemy o tym, na czym polega praca tłumacza, pokażemy jak wykorzystać nowoczesne narzędzia w pracy nad przekładem, spróbujemy zabawić się w tłumaczy ulubionych piosenek oraz historyjek obrazkowych i pokażemy, jak wygląda tłumaczenie w praktyce. Zapraszamy wszystkie dzieci, które chciałby się dowiedzieć, dlaczego bohaterowie ich ulubionych książek i filmów mówią po polsku.
Zajęcia poprowadzi Marcin Wróbel, tłumacz literatury anglojęzycznej, dziennikarz, pisarz i poeta.

Na warsztaty zaprasza Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Zajęcia dla dzieci w wieku 6- 8 lat.


Organizator: organizatorzy Śląskich Targów Książki
Miejsce: Forum 2
14.00–15.00 Jacek Hugo-Bader

Jacek Hugo-Bader podpisuje swoje książki.


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 56
14.00–15.00 Beata Ostrowicka
Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 24
14.00–15.00 Remigiusz Rączka

Najważniejsze jest dla mnie, żeby robić to, co kocham. To właśnie robię. Książkę "Rączka gotuje na beztydziyń i świynta" dedykuję wszystkim tym, którzy zaszczepili we mnie miłość do gotowania. Ten poradnik skierowany jest w szczególności do młodych gospodyń, szukających często inspiracji i nowych pomysłów bądź też sprawdzonych babcinych przepisów. Tak właśnie będzie - od szpajzy po fondanta czekoladowego, od karminadla po polędwiczkę na różowo czy kaczkę w pomarańczach.


Organizator: Księgarnia św. Jacka
Miejsce: Forum 1
14.00–16.00 Grażyna Zielińska

Babka Zielarka z serialu Ranczo

Ranczo - to jeden z najbardziej udanych seriali telewizyjnych. Słynna babka-zielarka - Grażyna Zielińska - spotka się z Wami, żeby podpisać książkę pod tytułem "Ranczo - kulisy serialu wszech czasów" i chętnie stanie do wspólnego zdjęcia.


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
14.00–17.00 Olga Zygarowska

Olga Zygarowska gościem Wydawnictwa VECTRA


Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 18
15.00–16.00 Jacek Hugo-Bader

Silesianka - Jacek Hugo-Bader

Silesianka - Nagrodę Dyskusyjnych Klubów Książki w woj. śląskim, koordynowanych przez Bibliotekę Śląską, odbierze Jacek Hugo-Bader. Po uroczystości spotkanie z autorem.


Organizator: Biblioteka Śląska
Miejsce: Scena główna
15.00–16.00 Marek Przybylik

Wydawca i dziennikarz prowadzący „Szkło kontaktowe” w TVN24, autor książki „Dzień targowy. Tak się kończył PRL”, podzieli się z publicznością celnymi spostrzeżeniami na temat polskiej rzeczywistości.


Organizator: Księgarnie ŚWIAT KSIĄŻKI, Oficyna Wydawnicza Marek Przybylik
Miejsce: Forum 1
15.00–18.00 Andrzej Gowarzewski

autograf Andrzeja Gowarzewskiego


Organizator: GIA - Encyklopedia FUJI
Miejsce: stoisko 98
16.00–17.00 "Upoluj swoją książkę" - spotkanie organizowane przez Instytut Książki

Spotkanie "Upoluj swoją książkę" organizowane przez Instytut Książki jest próbą dotarcia do szerokiego grona odbiorców z przekazem o naszej akcji: nowe formy czytelnictwa są odpowiedzią na dzisiejsze czasy! O projekcie realizowanym pod marką Czytaj PL na Śląskich Targach Książki  opowiemy z perspektywy uczestników i ambasadorów oraz udostępnimy lektury, które są nieodłączną częścią naszego projektu, m.in. "Sekretne życie drzew", "Historia bez cenzury 2", "Shantaram".


Organizator: organizatorzy Śląskich Targów Książki
Miejsce: Forum 1
16.00–17.00 Jerzy Kronhold

Skok w dal" (2016) - to czterdzieści cztery wiersze, poetycka dokumentacja najważniejszych w życiu poety zdarzeń i uczuć: buntu po śmierci żony, młodzieńczej przyjaźni z Rafałem Wojaczkiem, zachwytów i wspomnień związanych z jego "małą ojczyzną


Organizator: organizatorzy Śląskich Targów Książki, WYDAWNICTWO LITERACKIE
Miejsce: Scena główna
16.00–17.00 Marek Przybylik

Autor podpisuje książki


Organizator: Księgarnie ŚWIAT KSIĄŻKI
Miejsce: stoisko 80
16.00–18.00 Ewelina Rubinstein

Bezdomni są wśród nas

Ewelina Rubinstein - dziennikarka, prawniczka. Urodzona w Zgorzelcu. Ukończyła studia prawnicze w Warszawie i tam stawiała swoje pierwsze kroki jako dziennikarka. Współpracowała m.in. z miesięcznikiem „Obsesja” oraz Akademickim Radiem Kampus. Od 2013 roku jej teksty regularnie ukazują się w jednej z gazet lokalnych w Wolsztynie (Wielkopolska). Jest członkiem „Otwartej Rzeczpospolitej”-Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii.
Autorka nietypowego poradnika „Jerozolima. Miasto Boga” oraz rewelacyjnego zbioru rozmów z bezdomnymi - "Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności".


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
17.00–17.30 Dariusz Rekosz

Zakazane Książki

„Mein Kampf”, „Czerwony Kapturek”, „O obrotach sfer niebieskich”, „Talmud” oraz „Lolita” – co łączy te książki? Nie uwierzycie, ale każda z nich w pewnym czasie, w określonym miejscu na naszej planecie była książką… ZAKAZANĄ! Jeżeli chcecie poznać pikantne szczegóły dotyczące cenzury 30 znanych na całym świecie tytułów, to koniecznie musicie przyjść na spotkanie, w czasie którego przekonacie się, że czasami nawet drobny niuans mógł przekreślić możliwość sięgnięcia po wydawałoby się niewinną treść.


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: Forum 1
17.00–18.00 ks. Adam Boniecki

Spotkanie z redaktorem-seniorem „Tygodnika Powszechnego” wokół książek „Zakaz palenia”, „Abonent chwilowo nieosiągalny” i „Powroty z bezdroży”.


Organizator: organizatorzy Śląskich Targów Książki
Miejsce: Scena główna
17.00–18.00 Jerzy Kronhold

Autor podpisuje książki


Organizator: WYDAWNICTWO LITERACKIE
Miejsce: stoisko 47
17.40–18.00 ks. Adam Boniecki

Autor podpisuje książki


Organizator: Księgarnie ŚWIAT KSIĄŻKI
Miejsce: stoisko 80
20.00–21.30 Wieczór Wystawców. Piotr Nalepa: Breakout Tour Symfonicznie

Koncert Pamięci Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej

Zapraszamy na niezwykły koncert poświęcony pamięci dwóch ikon polskiego rocka i bluesa: Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej.

Piotr Nalepa, syn Tadeusza i Miry wraz z Robertem Luberą, twórcą i liderem krakowskiej grupy Nie-bo, z sukcesem odtwarzają to, co było najlepsze w repertuarze zespołu Breakout i Tadeusza Nalepy. Nie zabraknie więc największych z największych hitów: „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Oni zaraz przyjdą tu”, „Nocą puka ktoś”, „Rzeka dzieciństwa” i wielu, wielu innych.

Syn Tadeusza Nalepy od 10 lat realizuje „artystyczny testament” rodziców wykonując z zespołem Nie-bo piosenki Breakout. Od tego czasu mieli okazję zagrać w wielu miastach Polski, a także Austrii, Niemczech, Czechach i USA.

Zespół wystąpi w składzie: Piotr Nalepa – gitara, Robert Lubera – gitara i śpiew, Wojtek Famielec – gitara basowa, Józek Rusinowski – perkusja. Piosenki Miry Kubasińskiej zaśpiewa Żaneta Lubera znana również fanom z programu The Voice of Poland.

Symfoniczną Breakout Orkiestrę poprowadzi dyrygent Wiesław Pieregorólka.

Wstęp dla Czytelników biletowany: http://www.eventim.pl/


Organizator: organizatorzy Śląskich Targów Książki
Miejsce: Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego ul. Sokolska 2, Katowice

Sobota, 11 listopada

10.00–11.00 Dwa bratanki – odkrywamy literaturę węgierską w Polsce

Spotkanie z prowadzącymi szkolenia „Dwa bratanki – odkrywamy literaturę węgierską w Polsce”, Anną Butrym i Marcinem Skrabką. Głównym celem warsztatów jest popularyzacja wiedzy o madziarskich autorach i ich dorobku wśród bibliotekarzy i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Dla nich zorganizowali również konkurs na najlepszą recenzję (w dowolnej formie – pisemnej, prezentacji, filmiku, itp.). Dla autorów 10 najciekawszych z nich zostało ufundowanych ćwierć tysiąca książek, którymi uzupełnią zbiory biblioteczne. Tego dnia poznamy laureatów!


Organizator: WĘGRY GOŚĆ HONOROWY
Miejsce: Scena główna
10.00–12.00 Andrzej Gowarzewski
Organizator: GIA - Encyklopedia FUJI
Miejsce: stoisko 98
10.00–12.00 Agata Kołakowska

Black and White - jak ONE piszą!

Agata Kołakowska (Wrocław) oraz Edyta Świętek (Kraków) - spotykają się "w połowie drogi" (Katowice), żeby z najbardziej uroczymi uśmiechami Śląskich Targów Książki podpisywać swoje dzieła i rozmawiać z czytelnikami nie tylko o literaturze. Dobry aparat fotograficzny - WSKAZANY!


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
10.00–12.00 Edyta Świętek

Black and White - jak ONE piszą!

Agata Kołakowska (Wrocław) oraz Edyta Świętek (Kraków) - spotykają się "w połowie drogi" (Katowice), żeby z najbardziej uroczymi uśmiechami Śląskich Targów Książki podpisywać swoje dzieła i rozmawiać z czytelnikami nie tylko o literaturze. Dobry aparat fotograficzny - WSKAZANY!


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
10.00–15.00 Jerzy Buczyński

Gościem Wydawnictwa VECTRA.


Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 18
10.00–18.00 Paweł Jaroński

Jaroński na Śląskich Targach Książki

Spotkaj się z rysownikiem z Bydgoszczy, autorem „Jaronizmów” - rysowanych gier słownych.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: stoisko 90
10.15–11.00 Sabina Waszut

Śląsk oczami kobiet. Rozmowa o powieściach ze śląską historią w tle - spotkanie z Sabiną Waszut.


Organizator: MUZA SA
Miejsce: Forum 1
11.00–12.00 LITERA i SŁOWO

Typoliterackie warsztaty rodzinne.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: Forum 2
11.00–12.00 prof. Ryszard Koziołek

prof. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego, laureat tegorocznej Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki 2016 za książkę „Dobrze się myśli literaturą”.
Gość Specjalny Biblioteki Śląskiej


Organizator: Biblioteka Śląska
Miejsce: Scena główna
11.00–12.00 Joanna Krzyżanek

Joanna Krzyżanek podpisuje swoje książki.


Organizator: DEBIT
Miejsce: stoisko 42
11.00–12.00 Lech Majewski

spotkanie z Lechem Majewskim i promocja jego najnowszej książki PEJZAŻ INTYMNY. ROZMOWY AUTOBIOGRAFICZNE O ŚWIECIE I O SZTUCE.


Organizator: REBIS Dom Wydawniczy
Miejsce: Forum 1
11.00–12.00 Magdalena Skubisz

Spotkanie z Magdą Skubisz, autorką cyklu powieści LO Story (LO Story, Dżus&Dżin, Chałturnik).


Organizator: VIDEOGRAF
Miejsce: stoisko 32
11.00–12.00 Sabina Waszut

Sabina Waszut podpisuje "Zielony Byfyj" ostatnią część śląskiej trylogii.

 


Organizator: MUZA SA
Miejsce: stoisko 61
11.00–17.00 Ostry Dyżur Literacki

Happening promujący czytelnictwo – eksperci i autorzy w kitlach w „gabinecie lekarskim" udzielają dzieciom porad dotyczących wyboru lektur. Badamy czytelnicze gusta i wypisujemy recepty


Organizator: Grupa CzasDzieci.pl Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 77
11.00–17.00 Wymiana książek

Już po raz trzeci na Śląskich Targach Książki organizujemy W Y M I A N Ę   K S I Ą Ż K O W Ą! W wielkim skrócie – chodzi o to, by każdy mógł wymienić książkę na inną, która także poszukuje nowego domu. Najważniejszą zasadą wymiany jest: ile przynosisz, tyle wynosisz, czyli jeśli przyniesiesz na wymianę jedną książkę, możesz ją wymienić na inną, jedną powieść w tej samej kategorii. Ponadto, jeśli na wymianie nie trafią się pozycje, które Cię interesują, nie musisz oddawać swojej książki. Wymieniamy tylko beletrystykę.


Organizator: Śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: stoisko 6
11.30–13.00 Andrzej Żak

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Żakiem, bioenergoterapeutą, znawcą medycyny tybetańskiej, autorem takich książek jak "Poradnik medycyny naturalnej. Zdrowie na co dzień", "Poradnik leczenia bólu. Zdrowie na co dzień" oraz najnowszej "Terapie naturalne".


Organizator: Oficyna Wydawnicza RYTM
Miejsce: stoisko 53
12.00–13.00 Piotr Borlik

Spotkanie z Piotrem Borlikiem, autorem powieści grozy Teatr lalek.


Organizator: VIDEOGRAF
Miejsce: stoisko 32
12.00–13.00 prof. Jerzy Bralczyk

Prof. Jerzy Bralczyk podpisuje swoje książki "500 słów" i "Na drugie Stanisław".


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 56
12.00–13.00 Jacek Cygan

Znany poeta, autor wielu znakomitych tekstów piosenek opowie o swojej twórczości i wierszach zebranych w tomiku „Boskie błędy”.


Organizator: BOSZ
Miejsce: Forum 1
12.00–13.00 Bartłomiej Ignaciuk

Autorzy książki "Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?" pokażą Wam jak powstawały ilustracje i książka. W mini warsztacie graficznym będzie można stworzyć własne dzieła sztuki.

Na warsztatach oceanicznych wykreujecie fantazyjne stwory morskie, ryby i meduzy.

Dla odważnych degustacja oceanicznych potraw!


Organizator: Grupa CzasDzieci.pl Sp. z o.o., Wydawnictwo Druga Noga
Miejsce: Forum 2
12.00–13.00 Tomasz Kowalski
Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 28
12.00–13.00 Nikola Kucharska
Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 37
12.00–13.00 Agata Loth-Ignaciuk

Autorzy książki "Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?" pokażą Wam jak powstawały ilustracje i książka. W mini warsztacie graficznym będzie można stworzyć własne dzieła sztuki.

Na warsztatach oceanicznych wykreujecie fantazyjne stwory morskie, ryby i meduzy.

Dla odważnych degustacja oceanicznych potraw!


Organizator: Grupa CzasDzieci.pl Sp. z o.o., Wydawnictwo Druga Noga
Miejsce: Forum 2
12.00–13.00 Lech Majewski
Organizator: REBIS Dom Wydawniczy
Miejsce: stoisko 65
12.00–13.00 Zygmunt Miłoszewski

Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim wokół jego premierowej książki „Jak zawsze”.


Organizator: organizatorzy Śląskich Targów Książki
Miejsce: Scena główna
12.00–13.00 Anna Sakowicz

Anna Sakowicz podpisuje "Leniusiołki"

Wydawnictwo BJ Service zaprasza dzieci i rodziców w sobotę 11 listopada, w godz. 12-13, na spotkanie z Anną Sakowicz, autorką książki "Leniusiołki". Książka z autografem autorki do nabycia w promocyjnej cenie na stoisku wydawnictwa.


Organizator: BJ Service
Miejsce: stoisko 60
12.00–13.00 Marta Szloser

Po raz pierwszy na targach "Okruszki" Marty Szloser! Wydawnictwo EZOP zaprasza na spotkanie z Autorką (i ciasteczko).


Organizator: WYDAWNICTWO EZOP
Miejsce: stoisko 43
12.00–13.00 Michał Witkowski

Michał Witkowski będzie podpisywał swoją najnowszą książkę pod tytułem "Wymazane".


Organizator: Wydawnictwo ZNAK
Miejsce: stoisko 68
12.00–13.30 Olga Drenda

Olga Drenda podpisuje książkę" Duchologia polska" na stoisku Wydawnictwa KARAKTER


Organizator: KARAKTER
Miejsce: stoisko 35
12.00–14.00 Krzysztof Skiba

Krzystof Skiba - Mój BIG CYC

Krzysiek Skiba to nietuzinkowy twórca, który zasłynął nie tylko z występów w pop-rockowym zespole Big Cyc, ale także jako: felietonista, showman, satyryk, aktor, prezenter, publicysta oraz autor książek. Jedna z nich nosi tytuł „Komisariat naszym domem – pomarańczowa historia” i jest zapisem działań, jakie Krzysztof prowadził w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, najczęściej pod szyldem: „Pomarańczowa Alternatywa”. Spotkaj się z nim na żywo i zapytaj, o co tylko chcesz!


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
12.00–14.00 Michał Zawadka

Zapraszamy na spotkanie z Michałem Zawadką - autorem książek z zakresu rozwoju osobistego dla dzieci i młodzieży


Organizator: Mind & Dream
Miejsce: stoisko 72
12.00–15.00 Bartosz Andrzejewski

Bartosz Andrzejewski podpisuje swoją książkę Górska korona Polski. Wędrówka przez cztery pory roku.


Organizator: Wydawnictwo STAPIS
Miejsce: stoisko 99
12.00–15.00 Olga Zygarowska

Olga Zygarowska gościem Wydawnictwa VECTRA


Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 18
13.00–14.00 Agnieszka Antoniewicz
Organizator: WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
Miejsce: stoisko 37
13.00–14.00 Zuzanna Bijoch
Spotkanie autorskie z  autorką książki „Modelka”.

Organizator: BURDA KSIĄŻKI
Miejsce: stoisko 19

13.00–14.00 Katarzyna Bonda

Spotkanie z autorką bestsellerowych kryminałów. 


Organizator: MUZA SA
Miejsce: Scena główna
13.00–14.00 Jacek Cygan

Jacek Cygan podpisuje tomik wierszy "Boskie błędy"


Organizator: BOSZ
Miejsce: stoisko 82
13.00–14.00 Marta Fox

Spotkanie z autorem

Marta Fox będzie podpisywała książki dla dzieci: Bartek Wścieklica, Zielona Nikola, Przybij piątkę! oraz dla młodzieży: Idol, Zakochaj się mamo, Sekretnik i inne.


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 59
13.00–14.00 Agnieszka Hałas

Agnieszka Hałas podpisuje trylogię TEATR WĘŻY


Organizator: REBIS Dom Wydawniczy
Miejsce: stoisko 65
13.00–14.00 Gabriela Kańtor
Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 28
13.00–14.00 Nikola Kucharska
Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 24
13.00–14.00 Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski podpisuje swoje książki.


Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce: stoisko 20
13.00–14.00 Tatiana Mindewicz-Puacz

Spotkanie z autorką książki "Luz. I tak nie będę idealna", ekspertką w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej, specjalistką ds. kampanii społecznych, mówczynią motywacyjną, trenerką, coachem i psychoterapeutką, mentorką w programie „Projekt Lady" w stacji TVN. Spotkanie poprowadzi Iwona Sobczyk, dziennikarka GW Katowice.


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: Forum 1
13.00–14.00 Magdalena Romek

Podpisuje książkę „Sezonowo bezglutenowo”


Organizator: Księgarnie ŚWIAT KSIĄŻKI
Miejsce: stoisko 80
13.00–14.00 Stanisław Romek

Podpisuje książkę „Sezonowo bezglutenowo”


Organizator: ADAMADA Wydawnictwo
Miejsce: stoisko 73
13.00–14.30 Elwira Watała

Zapraszamy na spotkanie z Elwirą Watałą, autorką najnowszej książki z serii SKANDALE HISTORII - "MATRIOSZKI. FORTUNA, SEX I ŁZY".


Organizator: Oficyna Wydawnicza RYTM
Miejsce: stoisko 53
13.00–15.00 „Mała ojczyzna” – literacko-plastyczne warsztaty kreatywne z okazji Święta Niepodległości
Organizator: Grupa CzasDzieci.pl Sp. z o.o.
Miejsce: Forum 2
13.00–15.00 Maciej Pinkwart

Maciej Pinkwart podpisuje swoje książki.


Organizator: Wydawnictwo WAGANT
Miejsce: stoisko 81
14.00–15.00 Wojny blogów, czyli vlogi kontra blogi. Czy w 2017 lepiej pisać czy mówić o książkach?

Panel dla blogerów, vlogerów, instagramerów. Podczas panelu poruszone zostaną kwestie tego, czy w dzisiejszych czasach warto nadal pisać recenzje, czy lepiej zamiast tego tworzyć obraz – wideo lub zdjęcia. Panel prowadzony w formie debaty przez redaktora naczelnego znanego serwisu czytelniczego i blogerki – miłośniczki słowa pisanego. Spotkanie rejestrowane przez formularz na stronie ŚTK. Prowadzący: Sławomir Krempa i Agnieszka Kolano


Organizator: Granice.pl – wszystko o literaturze, śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: Forum 1
14.00–15.00 prof. Jerzy Bralczyk

Zapowiada się dobra zabawa słowem. Wielu ciekawych rzeczy dowiemy się o wyrazach związanych z podróżowaniem, drogą i wędrowaniem, a także o szeroko pojętej kulturze biesiadowania i stołowania się. To wszystko znalazło się w tomach „W drogę” i „Jeść”.


Organizator: BOSZ
Miejsce: Scena główna
14.00–15.00 Tatiana Mindewicz-Puacz

Tatiana Mindewicz-Puacz podpisuje swoją książkę.


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 56
14.00–15.00 Michał Piedziewicz
Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 28
14.00–15.00 Bartosz Szczygielski

Bartosz Szczygielski podpisuje swoje książki: "Aorta" i "Krew".


Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce: stoisko 20
14.00–15.00 Robert Szmidt

Robert Szmidt podpisuje swoje książki


Organizator: REBIS Dom Wydawniczy
Miejsce: stoisko 65
14.00–15.00 Andrzej Żak

Spotkanie na stoisku

Andrzej Żak będzie podpisywał książki List gończy, Amarilla i weekend w kapeluszu, Kapelusz kapitana Drake;a, Natka, Koko i tajemnica złotego pociągu, Edison i złoto mistrza Sędziwoja.


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 59
14.00–16.00 Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda podpisuje swoje książki.


Organizator: MUZA SA
Miejsce: stoisko 61
14.00–16.00 Wojciech Korzeniewski

KOMBI - Słodkiego miłego życia - historia prawdziwa

Sławek Łosowski postanowił stawić czoło nieprawdziwym informacjom rozpowszechnianym przez media i, rozmawiając z Wojtkiem „Korzeniem” Korzeniewskim, opowiedział całą historię swojego (nie tylko muzycznego) życia, demaskując imitatorów, podszywających się pod Kombi, przy sprytnym dodaniu drugiej literki „i” na końcu nazwy zespołu. Przyjdź i dowiedz się, jak jest prawdziwa historia przeboju "Słodkiego miłego życia", a także poznaj "Nowy Album" zespołu KOMBI.


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
14.00–16.00 Sławomir Łosowski

KOMBI - Słodkiego miłego życia - historia prawdziwa

Sławek Łosowski postanowił stawić czoło nieprawdziwym informacjom rozpowszechnianym przez media i, rozmawiając z Wojtkiem „Korzeniem” Korzeniewskim, opowiedział całą historię swojego (nie tylko muzycznego) życia, demaskując imitatorów, podszywających się pod Kombi, przy sprytnym dodaniu drugiej literki „i” na końcu nazwy zespołu. Przyjdź i dowiedz się, jak jest prawdziwa historia przeboju "Słodkiego miłego życia", a także poznaj "Nowy Album" zespołu KOMBI.


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
14.30–15.30 Kazimierz Szymeczko
Organizator: WYDAWNICTWO LITERATURA
Miejsce: stoisko 24
14.30–16.00 Marek Szołtysek

Śląska twórczość Marka Szołtyska

Marek Szołtysek jest pisarzem, dziennikarzem, felietonistą  i historykiem specjalizującym się  w dwóch dziedzinach: kultura regionalna oraz dzieje kultury chrześcijańskiej. Jest autorem ponad 30 książek i 2000 felietonów prasowych i radiowych oraz wielu programów telewizyjnych. Jego najbardziej znane książki z serii śląskiej to m.in.: „Biblia Ślązoka”, „Dzieje Śląska, Polski i Europy”, „Bojki śląskie” czy „Ewangelie śląskie”. Równocześnie prowadzi badania nad zapomnianymi tradycjami chrześcijańskimi, czego efektem jest nowa seria książek religijnych, którą otwierają dwie pozycje: „Kuchnia Matki Boskiej” i „Ubrania Matki Boskiej”.


Organizator: Marek Szołtysek Książki o Śląsku
Miejsce: stoisko 91
15.00–16.00

Autorki: Aneta Jadowska, Anna Hrycyszyn, Agnieszka Hałas, Magdalena Kubasiewicz, Marta Kisiel-Małecka podpisują książki, rozdają autografy i rozmawiają z czytelnikami.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: stoisko 90
15.00–16.00 Narodowe Święto Niepodległości - debata w dniu 99. rocznicy odzyskania niepodległości.

W debacie o tym jak zmieniła się Polska od 1918 r. w sferze kultury, języka, literatury i medycyny udział wezmą:

- prof. zw. dr hab. Jan Malicki - Dyrektor Biblioteki Śląskiej (moderator)

- prof. Jerzy Bralczyk – wykładowca  w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego, popularyzator poprawnej polszczyzny

- prof. zw. dr hab. med. Janusz Skalski – lekarz, specjalista w zakresie chirurgii dziecięcej i kardiochirurgii, od 2016 r. Dyrektor Instytutu Pediatrii, Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim

- Krzysztof Kłosiński – literaturoznawca, tłumacz i krytyk literacki, kierownik Zakładu Historii Literatury Poromantycznej w Uniwersytecie Śląskim i przewodniczący Komitetu Nauk o Literaturze PAN

- Bogdan Szymanik – dyrektor, współwłaściciel wydawnictwa BOSZ

 


Organizator: organizatorzy Śląskich Targów Książki
Miejsce: Scena główna
15.00–16.00 Od dziecka uważałam, że drzemie we mnie potęga - spotkanie wokół "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek"
Organizator: DEBIT
Miejsce: Forum 1
15.00–16.00 prof. Jerzy Bralczyk

Profesor Jerzy Bralczyk podpisuje swoje książki "Jeść!!!", "W drogę!!!", "Rozmowy przy stole"


Organizator: BOSZ
Miejsce: stoisko 82
15.00–16.00 prof. Jan Hartman

prof. Jan Hartman podpisuje książkę "Polityka. Władza i nadzieja".


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 56
15.00–16.00 Joanna Jax

Autorka sagi Dziedzictwo von Becków, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Miłośnicy jej twórczości z radością przyjęli wiadomość, że autorka tworzy nowy cykl powieściowy - Zemsta i przebaczenie. Oprócz pisania powieści maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną, grafiką i zajmuje się copywritingiem.


Organizator: VIDEOGRAF
Miejsce: Forum 2
15.00–16.00 Przemysław Semczuk

Przemysław Semczuk podpisuje swoje książki.


Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce: stoisko 20
15.00–18.00 Thomas Arnold

Gościem Wydawnictwa VECTRA.


Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 18
15.00–18.00 Andrzej Gowarzewski

autograf Andrzeja Gowarzewskiego


Organizator: GIA - Encyklopedia FUJI
Miejsce: stoisko 98
16.00–17.00 Agnieszka Hałas

"Fantastycznych kobiet Harda Horda".

Wszystko, czego nie wiecie, a chcielibyście wiedzieć o Hardej Hordzie i jej autorkach, jak również o psychologicznym aspekcie zrzeszania, prątkujących inspiracjach, pączkującej energii i zaraźliwym optymizmie wielkich planów oraz o tym, czy zamierzamy spalić wszystkich mężczyzn na stosie, czy może jednak bardziej niż do zapałek ciągnie nas do klawiatur.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: Forum 1
16.00–17.00 Anna Hrycyszyn

"Fantastycznych kobiet Harda Horda".

Wszystko, czego nie wiecie, a chcielibyście wiedzieć o Hardej Hordzie i jej autorkach, jak również o psychologicznym aspekcie zrzeszania, prątkujących inspiracjach, pączkującej energii i zaraźliwym optymizmie wielkich planów oraz o tym, czy zamierzamy spalić wszystkich mężczyzn na stosie, czy może jednak bardziej niż do zapałek ciągnie nas do klawiatur.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: Forum 1
16.00–17.00 Aneta Jadowska

"Fantastycznych kobiet Harda Horda".

Wszystko, czego nie wiecie, a chcielibyście wiedzieć o Hardej Hordzie i jej autorkach, jak również o psychologicznym aspekcie zrzeszania, prątkujących inspiracjach, pączkującej energii i zaraźliwym optymizmie wielkich planów oraz o tym, czy zamierzamy spalić wszystkich mężczyzn na stosie, czy może jednak bardziej niż do zapałek ciągnie nas do klawiatur.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: Forum 1
16.00–17.00 Joanna Jax

Podpisuje swoje książki.


Organizator: VIDEOGRAF
Miejsce: stoisko 32
16.00–17.00 Marta Kisiel-Małecka

"Fantastycznych kobiet Harda Horda".

Wszystko, czego nie wiecie, a chcielibyście wiedzieć o Hardej Hordzie i jej autorkach, jak również o psychologicznym aspekcie zrzeszania, prątkujących inspiracjach, pączkującej energii i zaraźliwym optymizmie wielkich planów oraz o tym, czy zamierzamy spalić wszystkich mężczyzn na stosie, czy może jednak bardziej niż do zapałek ciągnie nas do klawiatur.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: Forum 1
16.00–17.00 Magdalena Kubasiewicz

"Fantastycznych kobiet Harda Horda".

Wszystko, czego nie wiecie, a chcielibyście wiedzieć o Hardej Hordzie i jej autorkach, jak również o psychologicznym aspekcie zrzeszania, prątkujących inspiracjach, pączkującej energii i zaraźliwym optymizmie wielkich planów oraz o tym, czy zamierzamy spalić wszystkich mężczyzn na stosie, czy może jednak bardziej niż do zapałek ciągnie nas do klawiatur.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: Forum 1
16.00–17.00 Marek Przybylik

Wydawca i dziennikarz prowadzący „Szkło kontaktowe” w TVN24, autor książki „Dzień targowy. Tak się kończył PRL”, podzieli się z publicznością celnymi spostrzeżeniami na temat polskiej rzeczywistości.


Organizator: Księgarnie ŚWIAT KSIĄŻKI
Miejsce: Forum 2
16.00–17.00 prof. Tadeusz Sławek

prof. Tadeusz Sławek – poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, związany z Uniwersytetem Śląskim, laureat Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza 2017.
Gość Specjalny Biblioteki Śląskiej


Organizator: Biblioteka Śląska
Miejsce: Scena główna
16.00–17.00 Witold Vargas

Witold Vargas podpisuje książki z serii Legendarz


Organizator: BOSZ
Miejsce: stoisko 82
17.00–17.30 Paweł Czado

Spotkanie z autorem książki "Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach", dziennikarzem „Gazety Wyborczej” w Katowicach od roku 1993, a od 17 lat szefem jej działu sportowego, który mecze Górnika Zabrze ogląda od roku 1986.


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: Forum 1
17.00–18.00 Agnieszka Hałas

Marta Kisiel i Agnieszka Hałas podpisują swoje książki.


Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce: stoisko 20
17.00–18.00 Marta Kisiel

Marta Kisiel i Agnieszka Hałas podpisują swoje książki.


Organizator: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce: stoisko 20
17.00–18.00 Marek Przybylik

Autor Podpisuje książki


Organizator: Księgarnie ŚWIAT KSIĄŻKI
Miejsce: stoisko 80
17.00–18.00 György Szöllösi

Spotkanie na temat książki pt. „Ferenc Puskás. Najsłynniejszy Węgier” (tłum. Anna Butrym, wyd. Krakowski Dom Wydawniczy Rafael) z autorem Györgyem Szöllösim i Norbertem Tkaczem. To ilustrowana biografia tego zawodnika i kapitana węgierskiej reprezentacji, która zdobywała kolejne zwycięstwa. W burzliwych politycznie czasach Puskás poprowadził Węgry po złoty medal olimpijski i zupełnie niespodziewanie przegrał finał Mundialu. Po powstaniu węgierskim w 1956 roku wyemigrował do Hiszpanii, w której stał się legendą Realu Madryt.


Organizator: WĘGRY GOŚĆ HONOROWY
Miejsce: Scena główna
19.00–20.00 Wieczór muzyczno-literacki z udziałem węgierskiego pianisty, Alexa Szilasiego.

Podczas wieczoru odbędzie się czytanie performatywne prozy Sándora Máraiego, madziarskiego pisarza, laureata Nagrody Kossutha. Fragmenty „Księgi ziół” i powieści "Siostra", czytane przez śląskich aktorów uświetni występ Szilasiego. Słuchacze przeniosą się do Florencji, która okazuje się miejscem, w którym głęboko ukrywane wspomnienia dochodzą do głosu i inspirują do rozliczenia się z życiem. Reżyserem czytania jest Katarzyna Raduszyńska, wystąpią Dorota Furmaniuk i Krzysztof Urbanowicz. Wejściówki do odebrania na stoisku Gościa Honorowego nr. 75


Organizator: WĘGRY GOŚĆ HONOROWY
Miejsce: NOSPR (plac Wojciecha Kilara 1, Katowice

Niedziela, 12 listopada

10.00–12.00 Andrzej Gowarzewski

autograf Andrzeja Gowarzewskiego


Organizator: GIA - Encyklopedia FUJI
Miejsce: stoisko 98
10.00–12.00 Wojciech Korzeniewski

KOMBI - Słodkiego miłego życia - historia prawdziwa

Sławek Łosowski postanowił stawić czoło nieprawdziwym informacjom rozpowszechnianym przez media i, rozmawiając z Wojtkiem „Korzeniem” Korzeniewskim, opowiedział całą historię swojego (nie tylko muzycznego) życia, demaskując imitatorów, podszywających się pod Kombi, przy sprytnym dodaniu drugiej literki „i” na końcu nazwy zespołu. Przyjdź i dowiedz się, jak jest prawdziwa historia przeboju "Słodkiego miłego życia", a także poznaj "Nowy Album" zespołu KOMBI.


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
10.00–12.00 Sławomir Łosowski

KOMBI - Słodkiego miłego życia - historia prawdziwa

Sławek Łosowski postanowił stawić czoło nieprawdziwym informacjom rozpowszechnianym przez media i, rozmawiając z Wojtkiem „Korzeniem” Korzeniewskim, opowiedział całą historię swojego (nie tylko muzycznego) życia, demaskując imitatorów, podszywających się pod Kombi, przy sprytnym dodaniu drugiej literki „i” na końcu nazwy zespołu. Przyjdź i dowiedz się, jak jest prawdziwa historia przeboju "Słodkiego miłego życia", a także poznaj "Nowy Album" zespołu KOMBI.


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
10.00–13.00 Ostry Dyżur Literacki

Happening promujący czytelnictwo – eksperci i autorzy w kitlach w „gabinecie lekarskim" udzielają dzieciom porad dotyczących wyboru lektur. Badamy czytelnicze gusta i wypisujemy recepty


Organizator: Grupa CzasDzieci.pl Sp. z o.o.
Miejsce: stoisko 77
10.00–17.00 Jerzy Buczyński

gościem Wydawnictwa VECTRA.


Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 18
10.00–17.00 Paweł Jaroński

Jaroński na Śląskich Targach Książki

Spotkaj się z rysownikiem z Bydgoszczy, autorem „Jaronizmów” - rysowanych gier słownych.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: stoisko 90
10.00–17.00 Wojciech Magiera

Promocja debiutu literackiego Wojciecha Magiery - kryminał pt. "Fragmenty zdarzeń"


Organizator: WYDAWNICTWO VECTRA
Miejsce: stoisko 18
10.15–11.00 Warsztaty z ilustrowania bajek

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do12 lat. (Grupy uczestników powinny liczyć do 15 osób). W trakcie warsztatów odczytany zostanie fragment wybranej bajki. Każdy z uczestników otrzyma go w wydrukowanej formie (do wyboru: różna czcionka, format oraz papier). Zadaniem dzieci będzie stworzenie do w/w tekstu ilustracji, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów m.in. kredek, pisaków, bibuły, papieru samoprzylepnego etc.


Organizator: Fundacja Miasto Słów
Miejsce: Forum 1
10.15–11.00 Józef Krzyk

Wihajster i szałfynster, czyli fenomen śląskiej godki. Rozmowa z Barbarą Szmatloch i Józefem Krzykiem.

Spotkanie autorskie z Barbarą Szmatloch, autorką książki „Wihajster do godki. Lekcje śląskiego” oraz Józefem Krzykiem, autorem książki „Szałfynster – od kopalni Ferdynand do Muzeum Śląskiego”.

Barbara Szmatloch – Ślązaczka z dziada pradziada, felietonistka „Gazety Wyborczej”, autorka artykułów na temat powstań śląskich, Górnego Śląska w międzywojniu, życia i działalności Wojciecha Korfantego oraz biogramów powstańców śląskich. Zajmuje się także badaniami nad stanem gwary śląskiej, efektami których dzieli się z Czytelnikami w cyklu „Pogodomy se po ślonsku” na katowickich stronach „GW” oraz, jako że biegle posługuje się gwarą, w filmikach udostępnianych na stronach internetowych.

Józef Krzyk jest historykiem z wykształcenia. Od zawsze mieszka na Śląsku, a od ponad dwudziestu lat związany jest z „Gazetą Wyborczą”. Napisał „Spacerownik powstańczy” i „Wojnę papierową”, by przybliżyć wszystkim powstania śląskie, a „Szałfynster”, żeby zaprosić na wspólną wyprawę po najbliższej okolicy.


Organizator: Muzeum Śląskie w Katowicach
Miejsce: Scena główna
10.15–11.00 Barbara Szmatloch

Wihajster i szałfynster, czyli fenomen śląskiej godki. Rozmowa z Barbarą Szmatloch i Józefem Krzykiem.

Spotkanie autorskie z Barbarą Szmatloch, autorką książki „Wihajster do godki. Lekcje śląskiego” oraz Józefem Krzykiem, autorem książki „Szałfynster – od kopalni Ferdynand do Muzeum Śląskiego”.

Barbara Szmatloch – Ślązaczka z dziada pradziada, felietonistka „Gazety Wyborczej”, autorka artykułów na temat powstań śląskich, Górnego Śląska w międzywojniu, życia i działalności Wojciecha Korfantego oraz biogramów powstańców śląskich. Zajmuje się także badaniami nad stanem gwary śląskiej, efektami których dzieli się z Czytelnikami w cyklu „Pogodomy se po ślonsku” na katowickich stronach „GW” oraz, jako że biegle posługuje się gwarą, w filmikach udostępnianych na stronach internetowych.

Józef Krzyk jest historykiem z wykształcenia. Od zawsze mieszka na Śląsku, a od ponad dwudziestu lat związany jest z „Gazetą Wyborczą”. Napisał „Spacerownik powstańczy” i „Wojnę papierową”, by przybliżyć wszystkim powstania śląskie, a „Szałfynster”, żeby zaprosić na wspólną wyprawę po najbliższej okolicy.


Organizator: Muzeum Śląskie w Katowicach
Miejsce: Scena główna
11.00–12.00 LITERA i SŁOWO

Typoliterackie warsztaty rodzinne. 


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Miejsce: Forum 2
11.00–12.00 Robert Biedroń

Robert Biedroń były poseł i obecny prezydent Słupska, nie unikając trudnych tematów opowie jaką drogę przeszedł, by spełnić swoje marzenia. Spotkanie wokół książki - wywiadu rzeki "Robert Biedroń. Pod prąd. Rozmawia Magdalena Łyczko"


Organizator: organizatorzy Śląskich Targów Książki
Miejsce: Scena główna
11.00–12.00 Józef Krzyk

Józef Krzyk podpisuje książkę "Szałfynster. Od kopalni Ferdynand do Muzeum Śląskiego".


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 56
11.00–12.00 Jakub Małecki

Rozmowa o najnowszej powieści Jakuba Małeckiego zatytułowanej „Rdza”. Poprzednie książki tego autora, „Dygot” i „Ślady”, spotkały się z entuzjastycznym odbiorem czytelników i krytyków. Za „Ślady” Małecki został nominowany do Literackiej Nagrody NIKE 2017.


Organizator: Wydawnictwo SQN
Miejsce: Forum 1
11.00–12.00 Barbara Szmatloch

Barbara Szmatloch podpisuje swoją książkę "Wihajster do godki".


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 56
11.00–16.00 Wymiana książek

Już po raz trzeci na Śląskich Targach Książki organizujemy W Y M I A N Ę   K S I Ą Ż K O W Ą! W wielkim skrócie – chodzi o to, by każdy mógł wymienić książkę na inną, która także poszukuje nowego domu. Najważniejszą zasadą wymiany jest: ile przynosisz, tyle wynosisz, czyli jeśli przyniesiesz na wymianę jedną książkę, możesz ją wymienić na inną, jedną powieść w tej samej kategorii. Ponadto, jeśli na wymianie nie trafią się pozycje, które Cię interesują, nie musisz oddawać swojej książki. Wymieniamy tylko beletrystykę.


Organizator: Śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: stoisko 6
12.00–13.00 Robert Biedroń

Autor podpisuje książki


Organizator: Księgarnie ŚWIAT KSIĄŻKI
Miejsce: stoisko 80
12.00–13.00 Bronisław Cieślak

07 zgłasza się w Katowicach

Znany najbardziej dzięki roli porucznika Sławomira Borewicza, w serialu „07 zgłoś się” (reż. Krzysztof Szmagier), chociaż debiutował przed kamerą jako inżynier Bogdan Zawada („Znaki szczególne” - reż. Roman Załuski). Dlaczego telewizja zamieniła kolejność wyświetlania tych dwóch filmów? Skąd wzięło się imię i nazwisko najbardziej rozpoznawalnego funkcjonariusza MO z czasów PRL-u? Jakie były kulisy powstawania „07”? Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w czasie brawurowego spotkania z Bronisławem Cieślakiem. Będzie też trochę o jego prywatnym życiu, o filmie „Wściekły”, o Malanowskim i o cenzurze.

Spotkanie prowadzi: Dariusz Rekosz


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: Forum 1
12.00–13.00 Tomasz Kowalski
Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 28
12.00–13.00 Anna Malinowska

Spotkanie z autorką książki "Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci", absolwentką politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, dziennikarką "Trybuny Śląskiej", a od 2005 r. katowickiego oddziału "Gazety Wyborczej", która od 2015 r. zajmuje się tematem polskich dzieci uprowadzonych przez Lebensborn.

Spotkanie poprowadzi Dariusz Kortko, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" w Katowicach.


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: Forum 2
12.00–13.00 Katarzyna Pakosińska

Katarzyna Pakosińska o pisaniu, Malinie i jej przygodach.


Organizator: MUZA SA
Miejsce: Scena główna
12.00–13.00 Ewa Palmrich

Ewa Palmrich promuje książkę Adama Palmricha "Być wiernym Ojczyźnie".


Organizator: Wydawnictwo WAGANT
Miejsce: stoisko 81
13.00–14.00 Spotkanie poświęcone książkom dla dzieci.

Rozmawiają Justyna Bargielska (poetka i pisarka) oraz Anna Butrym (vlogerka, hungarystka i tłumaczka).


Organizator: WĘGRY GOŚĆ HONOROWY
Miejsce: Scena główna
13.00–14.00 Bronisław Cieślak

07 zgłasza się w Katowicach

Jak Bronisław Cieślak trafił do serialu "07 zgłoś się" oraz co wspólnego ma porucznik Borewicz z detektywem Malanowskim - o tym wszystkim dowiecie się w trakcie spotkania z tym kultowym aktorem, który z wykształcenia jest... etnografem i dziennikarzem. A do tego autografy w serialowych książkach i wspólne fotki.


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
13.00–14.00 Anna Malinowska

Anna Malinowska podpisuje swoją książkę "Brunatna kołysanka".


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 56
13.00–14.00 Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski podpisuje książkę "Być jak Pągowski".


Organizator: Wydawnictwo AGORA
Miejsce: stoisko 56
13.00–14.00 Katarzyna Pakosińska

Katarzyna Pakosińska podpisuje swoje książki dla dzieci.


Organizator: MUZA SA
Miejsce: stoisko 61
13.00–14.00 Ida Pierelotkin

Ida Pierelotkin będzie podpisywała książkę dla dzieci Tata ma dziewczynę oraz książki dla młodzieży Wenus w pietruszce, Pepa, nie świruj!, Na wojnie i w miłości.


Organizator: AKAPIT PRESS
Miejsce: stoisko 59
13.00–14.00 Maciej Pinkwart

Spotkanie autorskie z Maciejem Pinkwartem "Wielcy Polacy i mit Zakopanego"


Organizator: Wydawnictwo WAGANT
Miejsce: Forum 2
13.00–14.00 Bernadeta Prandzioch

Bernadeta Prandzioch, nowy głos w polskiej powieści kryminalnej, podpisuje swój debiut TERAPEUTKA.


Organizator: REBIS Dom Wydawniczy
Miejsce: stoisko 65
13.00–14.00 Agnieszka Stabro
Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 28
13.00–14.00 Ewa Wachowicz

Ewa (nie tylko) gotuje

Pochodzi z Gorlic, ale od wielu lat mieszka w swoim ukochanym Krakowie. Zdobyła tytuł Miss Polonia 1992 oraz III wicemiss w konkursie Miss World. Została Miss Świata Studentek w 1993, a później… piastowała funkcję sekretarza prasowego premiera Waldemara Pawlaka. Pod szyldem własnej firmy – ProMiss – produkowała programy na zlecenie telewizji Polsat. Przez 10 lat wydawała „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, a od 2007 zajęła się produkcją autorskiego programu „Ewa gotuje”. Napisała i wydała kilka książek kulinarnych.

Jej ciekawe życie osobiste przeplata się z kolejnymi wyzwaniami zawodowymi. Uwielbia góry – a najbardziej... wulkany!


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: Forum 1
14.00–15.00 Julia Cymbaluk

Julka Cymbaluk - spotkanie autorskie z finalistką programu „Masterchef Junior”.


Organizator: BURDA KSIĄŻKI
Miejsce: Forum 1
14.00–15.00 Małgorzata Fugiel-Kuźmińska

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska i Michał Kuźmiński

Antropolog kultury, zawodowo zajmująca się zarządzaniem projektami i dziennikarz, redaktor „Tygodnika Powszechnego”, autor tekstów piosenek i bloger. Wspólnie napisali dwie sensacyjno-kryminalne powieści retro: Sekret Kroke i Klątwę Konstantyna, a także cykl etnokryminałów. Pierwsza jego część, Śleboda, dotyka wstydliwej przeszłości Podhala z czasów okupacji. W Pionku autorzy mierzą  się z mitem śląskiego wampira. W najnowszym kryminalne podejmują temat Romów i lęku przed obcymi. Za Sekret Kroke autorzy zostali nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru, Pionek otrzymał nominację do Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej, przyznawanej w ramach festiwalu Kryminalna Piła.Spotkanie wokół najnowszej książki, etnokryminału Kamień.

 


Organizator: PUBLICAT
Miejsce: Forum 2
14.00–15.00 Gabriela Kańtor
Organizator: WYDAWNICTWO MG
Miejsce: stoisko 28
14.00–15.00 Michał Kuźmiński

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska i Michał Kuźmiński

Antropolog kultury, zawodowo zajmująca się zarządzaniem projektami i dziennikarz, redaktor „Tygodnika Powszechnego”, autor tekstów piosenek i bloger. Wspólnie napisali dwie sensacyjno-kryminalne powieści retro: Sekret Kroke i Klątwę Konstantyna, a także cykl etnokryminałów. Pierwsza jego część, Śleboda, dotyka wstydliwej przeszłości Podhala z czasów okupacji. W Pionku autorzy mierzą  się z mitem śląskiego wampira. W najnowszym kryminalne podejmują temat Romów i lęku przed obcymi. Za Sekret Kroke autorzy zostali nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru, Pionek otrzymał nominację do Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej, przyznawanej w ramach festiwalu Kryminalna Piła.Spotkanie wokół najnowszej książki, etnokryminału Kamień.

 


Organizator: PUBLICAT
Miejsce: Forum 2
14.00–15.00 Krzysztof Siwczyk

Krzysztof Siwczyk – poeta, współtwórca grupy poetyckiej „Na Dziko", pracownik Instytutu Mikołowskiego, laureat Nagrody Literackiej „Gdynia" 2017 w kategorii eseistyka.
Gość Specjalny Biblioteki Śląskiej


Organizator: Biblioteka Śląska
Miejsce: Scena główna
14.00–16.00 Maciej Pinkwart

Maciej Pinkwart podpisuje swoje książki.


Organizator: Wydawnictwo WAGANT
Miejsce: stoisko 81
14.00–16.00 Ewa Wachowicz

Ewa (nie tylko) gotuje

Jak mawia Ewa Wachowicz - "można zostać najpiękniejszą kobietą w Polsce, a i tak kończy się... przy garach". Miss Polonia 1992 podpisuje swoje książki, pozuje do zdjęć i rozmawia (nie tylko) o gotowaniu. Mocne wrażenia - gwarantowane!


Organizator: Dariusz Rekosz. spotkania.rekosz.pl
Miejsce: stoisko 15
15.00–16.00 Julia Cymbaluk

Spotkanie autorskie i podpisywanie książek przez finalistkę programu „Masterchef Junior”.


Organizator: BURDA KSIĄŻKI
Miejsce: stoisko 19
15.00–16.00 Augusta Docher

Panel dyskusyjny z udziałem autorek – Marty Matyszczak, Augusty Docher, Marty Obuch, Sabiny Waszut i Magdaleny Majcher. Prowadzący: Katarzyna Kurowska


Organizator: Śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: Forum 1
15.00–16.00 Magdalena Majcher

Panel dyskusyjny z udziałem autorek – Marty Matyszczak, Augusty Docher, Marty Obuch, Sabiny Waszut i Magdaleny Majcher. Prowadzący: Katarzyna Kurowska


Organizator: Śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: Forum 1
15.00–16.00 Marta Matyszczak

Panel dyskusyjny z udziałem autorek – Marty Matyszczak, Augusty Docher, Marty Obuch, Sabiny Waszut i Magdaleny Majcher. Prowadzący: Katarzyna Kurowska


Organizator: Śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: Forum 1
15.00–16.00 Marta Obuch

Panel dyskusyjny z udziałem autorek – Marty Matyszczak, Augusty Docher, Marty Obuch, Sabiny Waszut i Magdaleny Majcher. Prowadzący: Katarzyna Kurowska


Organizator: Śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: Forum 1
15.00–16.00 Sabina Waszut

Panel dyskusyjny z udziałem autorek – Marty Matyszczak, Augusty Docher, Marty Obuch, Sabiny Waszut i Magdaleny Majcher. Prowadzący: Katarzyna Kurowska


Organizator: Śląscy Blogerzy Książkowi
Miejsce: Forum 1
15.00–16.00 Jakub Żulczyk

Spotkanie z pisarzem, felietonistą i współautorem scenariusza serialu „Belfer”. Jego powieść „Ślepnąc od świateł” stała się bestsellerem i uzyskała nominację do Paszportu Polityki. W 2017 r. ukazała się jego nowa powieść „Wzgórze psów”.


Organizator: organizatorzy Śląskich Targów Książki
Miejsce: Scena główna
15.00–18.00 Andrzej Gowarzewski

autograf Andrzeja Gowarzewskiego


Organizator: GIA - Encyklopedia FUJI
Miejsce: stoisko 98
16.00–17.00 Programy w Labiryncie

Rozmowa, w której wezmą udział węgierski poeta István Kemény i Miłosz Waligórski, w roli prowadzącego – Maciej Melecki. Panowie rozprawiać będą na temat wyboru wierszy Keményego, wydanego w książce pt. „Programy w Labiryncie” (tłum. Miłosz Waligórski, wyd. FORMA).


Organizator: WĘGRY GOŚĆ HONOROWY
Miejsce: Scena główna
16.00–17.00 Bartosz Andrzejewski

Promocja książki "Górska korona Polski. Wędrówka przez cztery pory roku" Bartka Andrzejewskiego. Autor opowie o swojej przygodzie ze zdobywaniem najwyższych szczytów pasm Polski.

Spotkanie poprowadzi Weronika Górska - pisarka, redaktorka i nagradzana poetka, autorka książki "Przygody Małej Czantorii. O górze, która wybrała się w świat", której premiera odbędzie się przed świętami Bożego Narodzenia.


Organizator: Wydawnictwo STAPIS
Miejsce: Forum 1
16.00–17.00 Jakub Żulczyk

Autor podpisuję książki.


Organizator: Księgarnie ŚWIAT KSIĄŻKI
Miejsce: stoisko 80

Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie