Patroni

Organizatorzy

 

 

 

 

Podsumowanie 2019

Ponad 160 lubianych i nagradzanych autorów, niezwykle bogata oferta książkowa przygotowana przez blisko 170 wystawców, spotkania i warsztaty na trzech scenach, liczne atrakcje dla dzieci oraz wystawy, w sumie ponad 215 wydarzeń oraz znakomita frekwencja – 40 000 odwiedzających – tak w dużym skrócie można podsumować 5. Śląskie Targów Książki, które odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 6-8 grudnia 2019 roku. Współgospodarzem wydarzenia było Miasto Katowice, organizatorem wykonawczym Murator EXPO, a partnerem merytorycznym spółka Targi Książki.

Znani wydawcy z całej Polski oraz świetni autorzy gościli w Katowicach

Śląskie Targi Książki, były dla mieszkańców całej aglomeracji wyjątkową okazją do spotkań z popularnymi autorami oraz udanych zakupów książek z oferty blisko 170 wystawców z całej Polski. Na Targach były dostępne nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich. Książkowa uczta czekała na miłośników powieści obyczajowych, kryminałów, reportażu, fantastyki, jak i wielbicieli poezji, poradników czy komiksów. Wydawcy zadbali też o ciekawe propozycje dla dzieci i młodzieży, a oferta antykwariatów umożliwiła uzupełnienie domowych bibliotek także o starsze tytuły.

Wśród wystawców znaleźli się m.in.: AKAPIT PRESS, Amaltea, Bellona, Buka, Bukowy Las, Claroscuro, Czwarta Strona, DEBIT, Dom Wydawniczy REBIS,  Dowody Na Istnienie, GDAŃSKIE WYDAWNICTWO PSYCHOLOGICZNE, In Rock, Karakter, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Księgarnie ŚWIAT KSIĄŻKI, KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY, KURTIAK I LEY, Muchomor, MUZA S.A., Muzeum Sztuki Współczesnej  w Krakowie MOCAK, Muzeum Śląskie w Katowicach, Nasza Księgarnia, Noir Sur Blanc, Non Stop Comics, Oficyna Naukowa, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Poławiacze Pereł, TIMOF I CISI WSPÓLNICY, Uroboros, VIDEOGRAF, W.A.B., Wilga, Wydawnictwo ADAMADA, Wydawnictwo AGORA, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo DWIE SIOSTRY, Wydawnictwo eSPe, Wydawnictwo EZOP, Wydawnictwo KAMELEON, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Nisza, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo TADAM, WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO, WYDAWNICTWO VECTRA, Wydawnictwo Zwierciadło, WYTWÓRNIA, Zakamarki, Znak, Zysk i S-ka.

Miłośnicy gier także mogli znaleźć coś dla siebie, bogatą ofertę przygotowali dla nich m.in.: G3, Granna, PHALANX, POINT GAMES czy Tactic Games.

Przez trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyło się w sumie ponad 215 wydarzeń: rozmów  i warsztatów z autorami, ilustratorami i tłumaczami. Na trzech scenach jednocześnie odbywały się spotkania autorskie, panele i debaty, a przy stoiskach można było zdobyć autografy ulubionych pisarzy. W tym roku udział w Śląskich Targach Książki wzięło ponad 160 autorów, wśród nich m.in.: Roma Ligocka, Maria Konwicka, Jerzy Kronhold, prof. Jerzy Bralczyk i prof. Lucyna Kirwil, Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Grzegorz Kalinowski, Jakub Małecki, Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek, Ryszard Ćwirlej, Jakub Szamałek, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Piotr Borlik, Janusz Szostak, Nina Majewska-Brown, Małgorzata Domagalik, Hanna Bakuła, Jerzy Illg, prof. Zbigniew Białas, Martyna Bunda, Paweł Goźliński, Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, Dariusz Zalega, Wojciech Orliński, Paweł Piotr Reszka, Cezary Łazarewicz, Szymon J. Wróbel, Marek Migalski, Magdalena Kordel, Hanna Kowalewska, Ałbena Grabowska, Ewa Wachowicz, Michał Rusinek, Dariusz Rekosz, Mikołaj Marcela, Marta Guzowska. Targi odwiedzili także: Magdalena Piekorz, Maciej Pieprzyca, Stanisław Janicki, Sławomir Łosowski, Sebastian Riedel, a także Antoni Piechniczek i Bronisław Cieślak.

Spotkania literackie na trzech scenach prowadzili m.in.: Jerzy Kisielewski, Piotr Dobrołęcki, Szymon Kloska, Adam Szaja, Agnieszka Karp-Szymańska i Tomasz Pawlik.

Do najważniejszych wydarzeń Targów należały  m.in. spotkanie z Romą Ligocką wokół jej najnowszej książki  „Jeden dobry dzień”, rozmowa z prof. Jerzym Bralczykiem wokół premierowego „Zwierzyńca” i spotkanie z Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim wokół najnowszej biografii Krzysztofa Wielickiego „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”, w którym także wziął udział himalaista Leszek Cichy. Prawdziwe tłumy przyciągnęły również spotkania z Katarzyną Bondą, Małgorzatą Domagalik, Markiem Krajewskim, Wojciechem Chmielarzem, Jakubem Małeckim, Robertem Małeckim, Michałem Rusinkiem, Ewą Wachowicz, Kubą Ćwiekiem i Anetą Jadowską.

Bogaty program dla młodych czytelników

Uwagę odwiedzających przyciągała niezwykle bogata oferta wydawców literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz producentów gier planszowych, a do tego ciekawy program dla najmłodszych i nieco starszych czytelników, a wśród nich m.in. wydarzenia organizowane w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej: gry językowe z Agnieszką Frączek, spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk, autorką książek: „Kroniki Archeo” i „Mazurscy w podróży” oraz z Agnieszką Taborską i Michałem Rusinkiem. Całe klasy i rodziny mogły wziąć udział w Ostrym Dyżurze Literackim i dowiedzieć się, jakie książki wybrać, by uniknąć czytelniczej nudy lub by wreszcie pokochać czytanie.

Na mikołajkowe warsztaty plastyczne i rodzinne czytanie bajek na Śląskich Targach Książki zaprosiła Fundacja Miasta Słów. Dariusz Rekosz opowiedział o zakazanych książkach i przeprowadził warsztaty detektywistyczne. Stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej stało się Czytelnię pod Sówką – biblioteczną poradnią literacką dla dzieci   i młodzieży, w której rodzice mogli uzyskać informacje co czytać maluchom i czytelnikom w wieku szkolnym, a wszystkie książki warte poznania można było w Czytelni obejrzeć i poczytać.

Można też było zdobyć autografy m.in.: Anny Markiewicz, Marty Guzowskiej, Magdaleny Kilarskiej, Asi Olejarczyk, Mariusza Wollnego, czy Wojciecha Widłaka.

Spotkania z literaturą czeską na Śląskich Targach Książki

Na spotkania z literaturą czeską podczas Śląskich Targów Książki zaprosił Svět knihy – organizator Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Literackiego w Pradze. W Katowicach gościła Markéta Baňková, czeska pisarka i artystka, która w swojej twórczości zajmuje się nowymi mediami oraz projektami internetowymi, a jej proza jest swoistą popularyzacją nauk ścisłych. W Katowicach Baňková prezentowała swoją najnowszą książkę „Drobiazg. Miłość w czasach genetyki”, która została wyróżniona tytułem „Česká kniha”. Pavel Peč przeprowadził rozmowę z Janem Stachowskim, polskim bohemistą mieszkającym w Katowicach, tegorocznym laureatem Nagrody im. Jiří‘ego Theinera, wręczanej przez Targi Książki i Festiwal Literacki „Svět knihy” w Pradze osobistościom z całego świata zasłużonym w dziedzinie promocji czeskiej literatury za granicą. Kolejnym czeskim gościem była Alena Mornštajnova, jedna z najpopularniejszych pisarek czeskich. Rozmowę wokół powieści „Hana”, nagrodzonej m.in. tytułem Czeskiej Książki Roku 2018 – w kategorii głównej i studenckiej, poprowadził Jarosław Czechowicz, a tłumaczyła Agata Wróbel. Przy kieliszku świętomarcińskiego wina odbyło się spotkanie z czeskimi pisarzami i pisarkami podczas którego można było się dowiedzieć co nowego słychać w czeskiej literaturze. Był to kolejny miły akcent w rozpoczynającym się właśnie polsko-czeskim święcie literatury związanym z przyszłoroczną obecnością Republiki Czeskiej jako gościa honorowego Warszawskich Targów Książki w Warszawie i prezentacją polskiej literatury na praskich Targach Książki „Svět knihy”.

Wymiana zorganizowana przez Śląskich Blogerów Książkowych

Tradycją Śląskich Targów Książek stała się już wymiana książek przygotowana przez Śląskich Blogerów Książkowych. Każdy czytelnik mógł wziąć udział w akcji i wymienić „książkę za książkę”, wybierając spośród dostępnych na stoisku tytułów. W wymianę zaangażowało się wielu czytelników ze Śląska i nie tylko. Zainteresowanie było bardzo duże i na stoisku Śląskich Blogerów Książkowych podczas trzech dni wymieniono w sumie aż 2 778 książek! Na wymianę składały się książki z zakresu beletrystyki, podzielone na trzy kategorie: książki z lat 2011-2019 (wymieniono 1 795 książek), książki z lat 2005-2010 (wymieniono 572 książki) i książki młodzieżowe i dziecięce (wymieniono 411 książek).

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami!

Publiczność dopisywała przez wszystkie dni. Piątek upłynął pod znakiem promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a młodzi czytelnicy wypełnili szczelnie halę targową. Bogaty i zróżnicowany program wydarzeń towarzyszących spotkał się z gorącym przyjęciem, rozmowy z autorami gromadziły niezwykle liczną publiczność, która reagowała bardzo żywiołowo. Uwagę odwiedzających przyciągnęły także spotkania z literaturą czeską. Wystawcy podkreślali zalety lokalizacji Targów i terminu tegorocznej edycji oraz bardzo wysoką sprzedaż.

 

Tegoroczna edycja Śląskich Targów Książki była po prostu znakomita. Bardzo dopisali mieszkańcy Katowic i okolicznych miast i gmin, codziennie były tłumy. I tegoroczny termin okazał się bardzo trafiony.

Dorota Malinowska-Grupińska, Wydawnictwo MG

 

Jestem drugi raz na targach w Katowicach i uważam, że to jest super wydarzenie. W porównaniu do tych największych targów w Warszawie i Krakowie tu jest spokojniej. Jest dużo ludzi, bo frekwencja jest bardzo wysoka, ale jest jednocześnie fajnie, tak alternatywnie i przyjemnie. Można spotkać najpopularniejszych wydawców i program towarzyszący targom jest interesujący. Mam nadzieję, że targi będą się tak dalej rozwijały.

Gabriela Matlak Wydawnictwo SQN

 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z 5. edycji Śląskich Targów Książki, podpisywało u nas dwóch autorów, Marta Guzowska i Wojciech Widłak, a nasze stoisko odwiedziło bardzo wiele osób. Jesteśmy też zadowoleni z wyniku handlowego jaki osiągnęliśmy na targach.

Bartosz Renans z wydawnictwa Nasza Księgarnia

 

Może pogoda, może czas około mikołajkowy i przedświąteczny, ale te targi były znacznie lepsze niż w latach ubiegłych.

Tomek Zaród, Książkowe Klimaty

 

Śląskie Targi Książki za nami. Z punktu widzenia naszego wydawnictwa, publiczność była znakomita. Widać, że Katowice uwielbiają książki. Wydajemy książki dla dzieci i młodzieży i tak cudownych czytelników jak tu, możemy sobie tylko życzyć więcej co roku. Bardzo dobrze, sprawnie organizacyjnie, ciekawe spotkania autorskie na scenach, bardzo fajna impreza.

Alicja Hurko, wydawnictwo EZOP

 

Dziękujemy wszystkim wystawcom i twórcom: autorom, tłumaczom, ilustratorom i innym przedstawicielom świata kultury, że byli z nami w Katowicach!

Dziękujemy autorkom, tłumaczom i partnerom z praskich Targów Książki i Festiwalu Literackiego „Svět knihy” za interesujące piątkowe „Spotkania z literaturą czeską”. Czechy wystąpią w roli Gościa Honorowego Warszawskich Targów Książki 2020.

Dziękujemy naszym patronom, partnerom i mediom, które chętnie relacjonowały Śląskie Targi Książki, a zwłaszcza naszym patronom medialnym, którzy zapewnili Targom, wystawcom i pisarzom świetną promocję.

Cieszymy się i dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami! W tym roku od 6 do 8 grudnia 5. Śląskie Targi Książki odwiedziło 40 000 osób!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z 5. Śląskich Targów Książki

 

Patroni

W gronie patronów tegorocznych Śląskich Targów Książki są włodarze Miasta i Regionu: Prezydent Katowic i Marszałek Województwa Śląskiego, Biblioteka Śląska, Instytut Książki i Biblioteka Narodowa oraz Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Polska Izba Książki, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polska Izba Druku, Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Związek Literatów Polskich, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym między innymi przez TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice,  Gazetę Wyborczą, Książki magazyn do czytania, Bibliotekę  Analiz, Magazyn Literacki KSIĄŻKI oraz portale rynek-ksiazki.pl wydawca.com.pl, książka.net.pl, czasdzieci.pl, granice.pl, lubimyczytac.pl i se.pl. Współpracę medialną zaoferowały radio ESKA Śląsk, Zdrowie, M jak Mama, Moje Mieszkanie, In your pocket i Śląscy Blogerzy Książkowi.

Śląskie Targi Książki

miasto współgospodarz             Katowice

organizator wykonawczy          Murator EXPO sp. z o.o.

partner  merytoryczny              Targi Książki sp. z o.o.                                                      

 

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

plac Sławika i Antalla 1

6-8 grudnia 2019 r.

 

Godziny otwarcia

 

piątek i sobota w godz.  10.00-18.00

niedziela w godz. 10.00-17.00

WSTĘP WOLNY

Jak dojechać

 

 

 

Nasze imprezy