Organizatorzy

 

 

 

 

Patroni

Węgry – Gość Honorowy

Węgry Gościem Honorowym 3. Śląskich Targów Książki

Rok Kultury Węgierskiej 2016/2017 zaowocował wydaniem ponad 50 madziarskich tytułów tłumaczonych na język polski, poruszających tematykę węgierską. Śląskie Targi Książki, gdzie Węgry będą Gościem Honorowym, to doskonała okazja, aby zapoznać się z literackim dorobkiem tych 18 miesięcy oraz wziąć udział w spotkaniach autorskich. Targi potrwają od 10 do 12 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Madziarska literatura w Polsce

Największe węgierskie przedsięwzięcie kulturalne w Polsce, czyli obchody Roku Kultury Węgierskiej, zaczęło się 19 maja 2016 roku, kiedy to Węgry były Honorowym Gościem Warszawskich Targów Książki. Literatura to jedna z dziedzin, w której Madziarzy mają ogromne osiągnięcia. Wiele dzieł jest docenianych na całym świecie. Wystarczy wspomnieć choćby „Pamięć” Pétera Nádasa, uznaną przez Susan Sontag za „najlepszą powieść naszych czasów i jedną z najlepszych powieści XX wieku”, a która w tym roku została wydana w Polsce (tł. Elżbieta Sobolewska, Biuro Literackie). To tylko jedna z ponad 40 nowych publikacji, z którymi dzięki obchodom Roku Kultury Węgierskiej mogą zapoznać się polscy czytelnicy. Zyskali oni dostęp do wielu ważnych książek węgierskich autorów – od powieści i zbiorów opowiadań, przez eseje i opracowania historyczne, do interesujących przykładów literatury dziecięcej.

Gość Honorowy

Jednym z ostatnich wydarzeń intensywnego cyklu obchodów będzie obecność Węgier jako Gościa Honorowego na Śląskich Targach Książki w Katowicach. Jest to świetna okazja, aby pokazać dorobek ostatnich 18 miesięcy, jak również w trakcie wydarzeń towarzyszących Targom, zaprezentować kolejnych autorów oraz szerszy kontekst kultury węgierskiej. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji!

Oficjalne otwarcie Śląskich Targów Książki odbędzie się 10 listopada między godziną 13:00 a 14:00. Ze strony węgierskiej udział w ceremonii wezmą: Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych d.s. Kultury – István Íjgyártó, Ambasador Węgier – dr Orsolya Kovács, Kierownik Programu Publishing Hungary – Zsuzsanna Szabó, Konsul Generalny Węgier w Krakowie – prof. Adrienne Körmendy, Radca Ambasady Węgier w Polsce i Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury – dr János Tischler oraz Kierownik ds. Programowych Instytutu Węgierskiego w Warszawie – Gáspár Keresztes.

Węgierskie akcenty na Targach

Dzięki roli Gościa Honorowego Śląskich Targów Książki w Katowicach, uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach związanych z kulturą Węgier. Pierwszego dnia o godzinie o godzinie 20:00 odbędzie się VI. Katoteka Slam, na którym gościnnie wystąpi popularny madziarski slammer Simon Márton! Zaczął on występować na slamach poetyckich już na początku 2011 r. Od tamtego czasu pojawił się na scenie wiele razy i niejednokrotnie odniósł zwycięstwo. Prowadził również warsztaty i dyskusje poświęcone poezji slamowej, tak ważnej i znanej na Węgrzech. Tłumaczyć będzie Anna Butrym. Wydarzenie odbędzie się w Centrum – Katowice (ul Jagiellońska 17a).

11 listopada o godzinie 10:00 odbędzie się spotkanie z prowadzącymi szkolenia „Dwa bratanki – odkrywamy literaturę węgierską w Polsce”, Anną Butrym i Marcinem Skrabką. Głównym celem warsztatów jest popularyzacja wiedzy o madziarskich autorach i ich dorobku wśród bibliotekarzy i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Dla nich zorganizowali również konkurs na najlepszą recenzję (w dowolnej formie – pisemnej, prezentacji, filmiku, itp.). Dla autorów 10 najciekawszych z nich zostało ufundowanych ćwierć tysiąca książek, którymi uzupełnią zbiory biblioteczne. Tego dnia poznamy laureatów! Kolejną atrakcją będzie rozpoczynające się o 17:00 spotkanie na temat książki pt. „Ferenc Puskás. Najsłynniejszy Węgier” (tłum. Anna Butrym, wyd. Krakowski Dom Wydawniczy Rafael) z autorem Györgyem Szöllösim i Norbert Tkacz. To ilustrowana biografia tego zawodnika i kapitana węgierskiej reprezentacji, która zdobywała kolejne zwycięstwa. W burzliwych politycznie czasach Puskás poprowadził Węgry po złoty medal olimpijski i zupełnie niespodziewanie przegrał finał Mundialu. Po powstaniu węgierskim w 1956 roku wyemigrował do Hiszpanii, w której stał się legendą Realu Madryt. Na zakończenie drugiego dnia targów zapraszamy na wieczór muzyczno-literacki z udziałem węgierskiego pianisty, Alexa Szilasiego. Podczas tego wieczoru odbędzie się czytanie performatywne prozy Sándora Máraiego, madziarskiego pisarza, laureata Nagrody Kossutha. Fragmenty „Księgi ziół” i powieści "Siostra", czytane przez śląskich aktorów uświetni występ Szilasiego. Słuchacze przeniosą się do Florencji, która okazuje się miejscem, w którym głęboko ukrywane wspomnienia dochodzą do głosu i inspirują do rozliczenia się z życiem. Reżyserem czytania jest Katarzyna Raduszyńska, wystąpią Dorota Furmaniuk i Krzysztof Urbanowicz. Wydarzenie odbywa się w siedzibie NOSPR (plac Wojciecha Kilara 1, Katowice).

Trzeci dzień Targów (12 listopada) na początku poświęcony będzie książkom dla dzieci. Na ten temat o godzinie 13:00 porozmawiają Justyna Bargielska (poetka i pisarka) oraz Anna Butrym (vlogerka, hungarystka i tłumaczka). Tego dnia odbędzie się również rozmowa, w której wezmą udział węgierski poeta István Kemény i Miłosz Waligórski, w roli prowadzącego – Maciej Melecki. Panowie rozprawiać będą na temat wyboru wierszy Keményego, wydanego w książce pt. „Programy w Labiryncie” (tłum. Miłosz Waligórski, wyd. FORMA). Spotkanie to rozpocznie się o godzinie 16:00 i będzie ostatnim z madziarskich elementów na 3. Śląskich Targach Książki.

3. Śląskie Targi Książki odbywają się od 10 do 12 listopada w Centrum Kongresowym w Katowicach (plac Sławika i Antalla 1). Wstęp na Targi jest wolny.

Więcej informacji na stronie www.kulturawegierska.pl oraz fanpage’u Węgierskiego Instytutu Kultury https://www.facebook.com/hunginst/.

***

Rok Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017 w myśl rozporządzenia Rządu Węgier to trwające od maja 2016 do końca 2017 roku artystyczne święto. Zorganizowany przy współpracy z węgierskimi i polskimi partnerami cykl wydarzeń służy nie tylko propagowaniu węgierskiej kultury, lecz pozwala także na umocnienie stosunków oraz zaakcentowanie związków politycznych, gospodarczych i turystycznych. Jego głównym celem jest podkreślenie zarazem wagi historycznej przyjaźni węgiersko-polskiej czy tradycyjnej węgierskiej kultury, jak i zaprezentowanie jej najnowszych dzieł i osiągnięć. Twórczość artystów znad Dunaju, tamtejsze zwyczaje oraz tradycje są prezentowane podczas licznych przedsięwzięć kulturalnych, m.in. koncertów, wystaw, festiwali teatralnych i filmowych. Z okazji obchodów, na język polski przetłumaczono i wydano książki ponad 20 węgierskich autorów. Więcej informacji znajduje się na stronie www.kulturawegierska.pl, fanpage’u Węgierskiego Instytut Kultury oraz kanale youtube.

Węgierski Instytut Kultury w Warszawie to jedna z najstarszych placówek kulturalnych w Polsce, działająca od 1935. Jej zadaniem jest upowszechnianie węgierskiej kultury, historii i dziedzictwa narodowego w Polsce. Zajmuje się promocją kraju i budowaniem pozytywnego wizerunku narodu węgierskiego. Wspiera współpracę między oboma państwami w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu oraz sztuki. Od 2009 roku Instytut mieści się przy ul. Moniuszki 10 w Warszawie.

***

Kontakt dla mediów:

Monika Błaszczak

Węgierski Instytut Kultury

e-mail: 

tel: +48 22 629 32 44

mob: +48 606 46 90 35

Monika Szczygieł

Synertime

e-mail:

tel.: +48 664 904 604

 

 

 

logotypy wegry

 

 

Godziny otwarcia

 

piątek i sobota w godz.  10.00-18.00

niedziela w godz. 10.00-17.00

Jak dojechać

 

 

Nasze imprezy